Jaki Internet do gier?

Jaki Internet do gier?

Gdy komputerowe od początków swojego istnienia zawierały opcje zabawy na dwóch graczy. W czasach bez Internetu gracze po prostu siedzieli obok siebie na kanapie, dziś jednak multiplayer wygląda zupełnie inaczej. Rozwój globalnej sieci umożliwił rywalizację z osobami przebywającymi w innym mieście czy kraju, i to kilkoma czy nawet kilkunastoma naraz. Do tego potrzebne jest jednak dobre połączenie, warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy z dostawcą Internetu. 

Dlaczego gry wymagają szybkiego połączenia? 

Współczesne gry to produkcje na naprawdę wysokim poziomie graficznym, zawierające wiele detali, więc tylko dobre łącze udźwignie taki produkt. Przykładem mogą być gry sportowe, gdzie praktycznie każdy zawodnik jest wiernie odwzorowany, podobnie jak koszulki, stadiony i kibice. Powolne łączę sprawi, że te dane będą się długo ładować a rozgrywce będzie brakować płynności. Jeśli chcemy mieć szansę z przeciwnikiem po drugiej stronie monitora, nie możemy pozwolić sobie na przycinanie obrazu czy spowolnioną rozgrywkę, czyli tzw. lagi.  Słabe, niestabilne łączę może też powodować trudności w znalezieniu przeciwnika online, czy wyrzucenie z gry i utratę postępów.

Parametry Internetu do gier

Internet do gier musi być przede wszystkim szybki, czyli posiadać odpowiednią prędkość transmisji danych. O ile do sprawdzania skrzynki pocztowej czy surfowania po sieci nie potrzebujemy potężnego łączą, to jednak gry na konsolę czy komputer już tego wymagają. W tym przypadku transmisja danych odbywa się w dwie strony, ważne jest więc zarówno wysyłanie jak i odbieranie danych. 

Pobieranie danych

Prędkość pobierania powinna być utrzymana co najmniej na poziomie 300 mb/s, choć im więcej, tym lepiej. Dostawcy Internetu oferują łączą o prędkości nawet 1 gb/s. Trzeba pamiętać, że prawdopodobnie obok gracza, z sieci korzystają również inni domownicy, którzy w tym samym czasie chcieliby obejrzeć film na netflixie czy youtube, korzystać z serwisów społecznościowych. Warto wziąć to pod uwagę. 

Szybkie łącze ma też znaczenie w przypadku pobierania gier na dysk, dodatków czy aktualizacji. Gracze już się przyzwyczaili, że praktycznie każdy tytuł jest updateowany na bieżąco, a pliki potrafią „ważyć” nawet po kilka gigabajtów. Ci najbardziej niecierpliwi powinni więc zainwestować w dobry Internet z wysokim transferem danych.

Wysyłanie danych

W przeciwieństwie do oglądania filmu na youtube czy przeglądania stron www, gry angażują łączę także pod kątem wysyłania danych. Prędkość tego parametru powinna wynosić przynajmniej 50 mb/s, zwłaszcza gracze, którzy lubią streamować swoje postępy, powinni mieć to na uwadze. W tym przypadku można też zainwestować w tzw. łączę symetryczne, czyli prędkość pobierania i wysyłania będzie taka sama. 

Zwróć uwagę na Ping

Wybierając Internet do gier, trzeba zwrócić uwagę na niedoceniany przez niektórych parametr jakim jest ping. Określa on czas odpowiedzi serwera na określone działanie ze strony użytkownika. Dzięki dobrej jakości pingu gracz uniknie opóźnień w rozgrywce sieciowej. W tym przypadku im niższa wartość tym lepiej. Ping liczony jest w milisekundach – wartość w przedziale 20-50 ms powinna być wystarczającą dla gracza. 

Jak „pomóc”  w lepszym transferze danych

Jeśli nasz Internet mimo wszystko nie jest najszybszy, albo po prostu chcemy mieć połączenie na jak najlepszym poziomie, warto zrobić kilka rzeczy. 

Przed rozpoczęciem rozgrywki na komputerze warto wyłączyć wszystkie niepotrzebne procesy w tle, wykorzystujące transfer, takie jak pobieranie plików czy aktualizacje. Jeśli mamy możliwość, łączmy się z siecią domową za pomocą kabla Ethernet, a nie bezprzewodowo przez Wi-Fi. Można też pobawić się w ustawieniach systemowych, np. wyłączyć zbędne programy w tle oraz ustawić najwyższy priorytet dla naszej gry.

Czasami wina zacinania się gry nie leży po stronie Internetu, ale komputera. Niektóre tytuły, zwłaszcza nowsze produkcje, mogą mieć wysokie wymagania, których niestety nasz komputer nie spełnia, np. ze względu na zbyt słabą kartę graficzną. Posiadaczy konsol ten problem nie dotyczy. 

Jaki Internet do gier wybrać?

Producenci gier komputerowych wciąż tworzą lepsze, bardziej zaawansowane gry, a to wymaga posiadania łącza, które im sprosta. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku korzystanie ze światłowodu, bowiem jest one szybkie, stabilne oraz posiada niski ping. Może z niego korzystać w jednym czasie kilka osób i nie odbije się to negatywnie na jego jakości. Internet światłowodowy nie ma żadnych limitów transferu danych, co również ma spore znaczenie. 

Internet od Netii

Nie każdy ma jednak dostęp do Internetu przez światłowód, zwłaszcza mieszkańcy mniejszych miast czy wsi. Wtedy rozwiązaniem może być Internet mobilny. Przy jego zakupie trzeba jednak sprawdzić, czy dostawca nie narzucił limitu transferu danych. Rozgrywka sieciowa pochłania go sporo i jest wielkie prawdopodobieństwo, że szybko zostanie on zużyty uniemożliwiając dalszą grę i korzystanie z innych aktywności w sieci. Internet mobilny, jeśli chcemy używać go do gier, musi posiadać odpowiedni standard, który zapewnia 4G i 5G. Starsze standardy mogą nie udźwignąć nowszych produkcji komputerowych.

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem pod nr tel 780-770-780, który doradzi Ci jaki internet będzie dla Ciebie najlepszy.

W co grać przez interenet?

Dziś niemal każdy tytuł oferuje rozgrywkę wieloosobową, dzięki czemu żywotność takiej gry znacznie się wydłuża. No i zyskuje ona większą popularność, niż pozycje na jednego gracza. Wśród najpopularniejszych tytułów z pewnością należy wymienić FIFĘ, Pro Evolution Soccer, GTA, Call of Duty, World of Tanks, League of Legends, Minecraft, Red Dead Redemption 2, Cyberpunk 2077, Fortnite czy Counter Strike. 

Nie znalazłeś interesującej oferty?

Nasz przedstawiciel pomoże Ci wybrać

Sprawdź aktualne Promocje na 2024

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem
i zobacz ile możesz zyskać!

Nie znalazłeś interesującej oferty?

Nasz przedstawiciel pomoże Ci wybrać