Jaki internet w Warszawie wybrać?

 
 
 
 

Internet Warszawa

Jaki internet w Warszawie wybrać?

Warszawa, stolica Polski, to piękne miasto, które łączy w sobie kilka różnych światów – kultury, historii, rozrywki czy biznesu. Około 1,7 miliona mieszkańców sprawia, że jest to miejsce z ogromnym potencjałem dla przedsiębiorców i dużych firm. A co jest niezbędne we współczesnym biznesie? Oczywiście internet i to najlepiej z górnej półki.

Zapytaj o Ofertę

 

Co to jest światłowód?

Dostawcy internetu w Warszawie

Możliwości jakie stwarza Warszawa są ogromne, ale nie wolno zapominać, że to oznacza również większą konkurencję. O klienta z każdej branży walczy tutaj przynajmniej kilkanaście firm, dlatego jakość usług ma spore znaczenie. Nie inaczej jest z internetem – w sercu Polski działają wszyscy liczący się dostawcy, dla każdego jest to kluczowy rynek. Trudno wyobrazić sobie, by jakiekolwiek przedsiębiorstwo w stolicy 37 milionowego kraju funkcjonowało bez dostępu do sieci. Duża liczba mieszkańców (około 1,7 miliona) również stanowi duży potencjał dla dostawców internetu.

Co to jest światłowód?

Światłowód, jak sama nazwa wskazuje, to przewód przekazujący dane poprzez światło. Jest to obecnie najnowocześniejszy i najszybszy sposób na przesyłanie internetu, usług telefonicznych czy telewizji. Internet światłowodowy umożliwia transfer informacji z prędkością nawet do kilku terabitów na sekundę.

Pierwszy historyczny światłowód stworzony został już w 1977 roku. Przewód o długości 
9 km połączył dwie centrale telefoniczne w Turynie we Włoszech. W Polsce pierwszy kabel światłowodowy zaprojektowano i stworzono rok później za sprawą pracowników naukowych Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.

Kabel światłowodowy wykonany jest z przezroczystego włókna szklanego i tworzyw sztucznych. Można go podzielić według różnych grup, np. ze względu na strukturę modową (jednomodowe lub wielomodowe), geometrię (planarne, paskowe, włókniste), typ stosowanego materiału (szklane, plastikowe, półprzewodnikowe) czy rozkład współczynnika załamania (skokowe oraz gradientowe).

Światłowody docierają do coraz większej liczby miast i wsi w Polsce. Cieszą się dużym zainteresowaniem wśród użytkowników internetu, gdyż ich zalety są warte każdej ceny. Szybkie pobieranie danych zapewnia komfortowe korzystanie z sieci, serwisów streamingowych czy podczas grania online, nawet przy jednoczesnym korzystaniu z sieci przez kilku ludzi. Do tego światłowody są bezawaryjne, osoba, która podłączy się do niego, może być pewna, że będzie on niezawodny przez wiele lat.

Internet stacjonarny

Pod pojęciem internetu stacjonarnego rozumiemy stałe łącze przypisane do jednego miejsca, np. mieszkania, kawiarni czy siedziby firmy. Internet doprowadzany jest przez kabel, który można połączyć do konkretnego urządzenia lub do routera. Dzięki tej drugiej opcji można korzystać z sieci na różnych sprzętach, m. in. laptopie, smartfonie, konsoli czy telewizorze. Jego ogromną zaletą jest brak limitu transferu danych, co ma znaczenie m. in. w przypadku streamingu, pobierania gier i dużych plików, czy po prostu częstego surfowania po stronach www. Jeśli chcemy posiadać stabilne i płynne połączenie, warto wybrać światłowód. Nawet kilku użytkowników jednocześnie korzystających z neta, nie opóźnia i nie zacina sygnału.

 

internet stacjonarny

W których dzielnicach Warszawy jest najszybszy internet?

W Warszawie jest 18 dzielnic i każda z nich wyróżnia się czymś wyjątkowym. Jak jednak wygląda kwestia internetu, gdzie jest on najszybszy? Oczywiście na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bowiem zależy to od różnych czynników, choćby od infrastruktury. Na pewno jednak można zaryzykować stwierdzenie, że mieszkańcy stolicy nie powinni narzekać na jakość połączenia internetowego.

W czołówce dzielnic Warszawy, która ma najszybszy internet, z pewnością znajduje się Śródmieście. Trudno żeby było inaczej, skoro to wizytówka miasta stołecznego i jedna z najbardziej znanych dzielnic w kraju. Tutaj znajdują się ważne ośrodki biznesowe, instytucje kulturalne, sportowe, polityczne, hotele, restauracje – szybka sieć jest więc tutaj niezbędna.

Wysokiej jakości internet wyróżnia także inne dzielnice, gdzie znajdują się siedziby międzynarodowych firm i instytucji oraz są one atrakcyjne dla inwestorów. Jest to m. in. Mokotów, Ochota czy Praga. Warto jednak pamiętać, że każda dzielnica Warszawy dynamicznie się rozwija, przybywa mieszkańców, nowych apartamentowców, więc konkurencja wśród dostawców internetu jest duża. A to oznacza, że muszą oni oferować dobry produkt, by utrzymać się na rynku i zdobyć zaufanie warszawiaków.

Ile kosztuje internet w Warszawie?


Decydując się na umowę na 24 miesiące, do wyboru są następujące pakiety: 300 Mb/s, 600 Mb/s oraz 1 Gb/s. Cena to kolejno 50 zł za miesiąc, 60 zł i 70 zł za najszybszą oferowaną prędkość. Przez pierwsze trzy miesiące klient nie płaci nic. W cenie jest router router WiFi. Usługę można zamówić telefonicznie, podpisać umowę przez internet lub podczas wizyty instalatora. W przypadku umowy bezterminowej na internet w Warszawie, cena za każdy pakiet wzrasta o 10 zł. Tak więc na okres nielimitowany za 1 Gb/s zapłacimy 80 zł miesięcznie.

Jaki internet w Warszawie wybrać?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty internetu w Warszawie, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka prędkość będzie dla nas wystarczająca. Najczęściej dostępne są trzy warianty: 300 Mb/s, 600 Mb/s oraz 1 Gb/s.

 

Pierwsza opcja, czyli 300 Mb/s to propozycja dla osób, które korzystają z internetu do podstawowych czynności, takich jak sprawdzanie poczty, robienie zakupów online, przeglądanie social mediów czy oglądanie filmów/słuchania muzyki. W ostatnim przypadku trzeba jednak się liczyć z tym, że przy wyższej rozdzielczości mogą pojawić się opóźnienia, zwłaszcza, jeśli z sieci korzystają inni użytkownicy.

 

600 Mb/s – to wariant, które spokojnie powinien zaspokoić większość internautów. Pobieranie nawet ogromnych plików czy aktualizacji nie powinno zajmować dużo czasu, także filmy w wysokiej rozdzielczości odtwarzane są płynnie. Internet o prędkości 600 Mb/s zapewnia też komfortowe odtwarzanie wydarzeń na żywo, jak np. zawody sportowe czy wydarzenia kulturalne. To rozsądna opcja dla kilkuosobowej rodziny.

 

Internet 1 Gb/s to najwyższa prędkość, która dedykowana jest najbardziej wymagającym klientom, szczególnie firmom. W biurach, gdzie z sieci korzysta jednocześnie nawet kilkanaście osób, jest to tak naprawdę konieczna opcja. W Internet o prędkości 1 Gb/s powinny też zainwestować osoby, które zajmują się streamingiem, czyli prowadzą transmisje na żywo z różnych wydarzeń, np. webinarów, konferencji, sesji typu Q&A, czy rywalizacji w grach. Także gracze lubiący rozgrywkę online powinni wybrać ten wariant, ze względu na wysoką prędkość pobierania i niskie opóźnienia (Ping).

Jakie są oferty internetu w Warszawie?

Warszawa to najbardziej konkurencyjny rynek w Polsce pod wieloma względami, także w przypadku dostawców internetu. Tak więc mieszkańcy stolicy oraz przedstawiciele firm, instytucji kulturalnych, edukacyjnych, politycznych czy sportowych mogą wybierać wśród wielu ofert. Jest to zarówno internet stacjonarny, mobilny, LTE i 5G oraz szereg pakietów łączących np. internet z telewizją. Dostawcy, którzy oferują dobry produkt w atrakcyjnej cenie, mogą być więc pewni, że ich usługi znajdą duży popyt.

oferta internetu netia

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 

Co to jest 1 Gb/s albo 1 gigabit na sekundę? Czy 1 Gb/s to to samo co 1000 Mb/s?

Tak, 1 Gb/s lub 1 gigabit na sekundę to inaczej 1000 Mb/s, czyli 1000 megabitów na sekundę. Adekwatnie, 1 000 000 bajtów = 1000 kilobitów = 1 Mb. Z kolei 1000 Gb = 1 Terabajt. Czasami podaje się standard IEC zgodnie z którym 1 Gb/s to 1024 Mb/s.

Jaki internet jest najlepszy do gier?

Dziś większość gier zapewnia rozgrywkę przez internet lub wymaga/oferuje pobranie aktualizacji, czy różnych dodatków. Dobre połączenie jest więc niezbędne, zwłaszcza jeśli lubimy konfrontować się z graczami z całego świata. Warto więc zainwestować w internet światłowodowy o prędkości minimum 600 Mb/s. Taki pakiet posiada również niski parametr Ping, który jest istotny przy multiplayerze.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Instalacja internetu

Jeśli zdecydujemy się na podpisanie umowy z dostawcą internetu w Warszawie, nie pozostaje nam nic innego, jak poczekać na przyjazd wykwalifikowanych techników. Specjaliści dotrą w umówionym terminie do każdego miejsca w stolicy i zainstalują niezbędne urządzenia.

Nie znalazłeś interesującej oferty?

Nasz przedstawiciel pomoże Ci wybrać

Sprawdź aktualne Promocje na 2024

Skontaktuj się z naszym przedstawicielem
i zobacz ile możesz zyskać!

Nie znalazłeś interesującej oferty?

Nasz przedstawiciel pomoże Ci wybrać